Pacijentica A.P. (42 god) javila se u našu ordinaciju 21.12.2024. god radi akutne boli u području lijevog lakta, s ekstenzorne strane. Navodi da bol traje unazad 3 mjeseca ali u posljednja 2 tjedna izraženo te se ne smiruje noću niti u mirovanju.
Pacijentica se bavi statičkim poslom, za računalom, koji zahtjeva poziciju ruke u istom položaju pri čemu su tijekom rada za tipkovnicom cijelo vrijeme aktivni mišići ekstenzorne (gornje) strane podlaktice.
Bol se počela javljati tijekom 9. mjeseca, blagog tipa u vidu zatezajuće boli i nakon rada ali ju je pacijentica ignorirala te smatrala kako će se mirovanjem nelagoda smiriti. S jednakom količinom opterećenja bol se intenzivirala te je počela stvarati upalne znakove pri čemu je počela biti prisutna tijekom dana, u mirovanju, stvarati oštru bol te naposljetku ometati radnu aktivnost u vidu nemogućnosti tipkanja.
Detaljnom anamnezom ustanovljena je lokalizacija boli najintenzivnije u području zgloba lakta. Bol je bila žarećeg tipa te je palpatorno ustanovljena hipertermija (zagrijanost) kože i crvenilo na području lakta te vidljiva veća oteklina do polovice podlaktice. Bol se širila do donje trećine podlaktice sa smanjenjem intenziteta. Gruba motorička snaga šake u vidu stiska šake je bila značajno oslabljena te su se niz podlakticu pojavljivali trnci radi količine upale u laktu. Provokacijski testovi boli za područje lakta na prvom pregledu radi razine boli nisu bili izvedivi.
Evaluacijski UZV pregledom utvrđeno je kako se radi o većoj zoni akutne upale na području hvatišta tetive pri ekstenzornoj strani. UZV presjekom manifestira se kao veća crna zona u području hvatišta tetive na kost, promjera oko 12 mm što predstavlja značajnu oteklinu na navedenom predjelu i govori u kontekst potrebe za protuupalnim liječenjem.
Fizikalna terapija provodila se u dvije faze:
Protuupalna terapija koja je trajala oko 5-7 dana a sadržavala je elektroanalgetsku struju, lasersku i magnetoterapiju te krioobloge kojima se nastojao suzbiti akutni upalni tijek. Sa strane medikamentne terapije primjenjivani su lijekovi protiv bolova što je dalo značajnu potporu fizikalnim procedurama.
Nakon što je smanjena oteklina te reducirano crvenilo i razina boli, prelazi se na drugu fazu terapije u kojoj se počinje primjenjivati lagane vježbe aktivacije te kombinira protuupalna terapija s terapijom kojom se obnavlja tetiva. Ta je faza trajala sljedećih 10 dana a uključivala je i vježbe koje su se provodile kod kuće.
Nakon 2 tjedna po završenom ciklusu terapije obavljen je kontrolni UZV pregled pri čemu je ustanovljeno (slika 2) kako više nema one količine izljeva koja se vidjela kao crna zona na slici 1. To znači kako se upala povukla za oko 85-90% dok je snaga mišića ekstenzora podlaktice još blago zaostala, za što je trebalo još 2-3 tjedna do potpunog povratka snage mišića.
Ovakvi rezultati liječenja ukazuju da je akutna stanja moguće vrlo brzo i efikasno sanirati ako se poštuje rehabilitacijski protokol zadan od strane visokoeduciranih fizioterapeuta. Nadalje, potrebna je suradnja fizioterapeuta i pacijenta kako bi rezultati bili maksimalni i brzi.
Kako bismo spriječili i na vrijeme liječili akutne tegobe slične prethodnoj , visokoeducirani fizioterapeuti u Poliklinici Preventis napravitit će detaljnu UZV obradu i sve potrebne kliničke testove kako bi se adekvatno pristupilo rješavanju tegoba te iste riješile u potpunosti!