Pacijent D.P. (16 god) javlja se u našu ordinaciju u pratnji majke radi bolova s prednje strane natkoljenice.
Na početku pregleda napravljena je anamneza te su dobiveni podaci da bol traje unazad 1,5 mjesec te je nastala tijekom pucanja lopte na nogometnom treningu. Mjesto boli je na srednjoj trećini prednje strane natkoljenice što upućuje da se radi o oštećenju dijela mišića kvadricepsa. Bol se širila duž mišića do prednje strane koljena, posebice pri hodu niz stube te nagle pokrete u vidu trčanja. Jačina boli iznosi 7/10 u trenutku zaprimanja u ambulantu što predstavlja vrlo jaku bol.
Nije navodio da je bilo oteklina na natkoljenici ali su se pri pregledu natkoljenice vidjeli zaostaci hematoma (potkožnog krvarenja). Negira da je bilo udaraca tijekom utakmice ili treninga u navedeno područje.
Ultrazvučnim prikazom mišića kvadricepsa desne noge nalazi se na razini srednjeg dijela mišića rectus femoris-a (srednja glava i najveći dio mišića kvadricepsa) veće tamnije zone s nepravilnim konturama što jasno upućuje na puknuće mišića. Promjer zone rupture (puknuća) je uzdužno i poprečno oko 10 mm što pripada velikom puknuću. Tkivo koje se nejasno vidi ispred i iza oštećenog mjesta upućuje na veći hematom (podljev).
Za ovo je stanje preporučena fizikalna terapija u više ciklusa.
Prvi terapijski ciklus trajao je 10 dana za redom i obuhvaćao je većinom pasivne procedure.
Provodile su se procedure kojima se nastojao oporaviti mišić, smanjiti upala u i oko mišića te potaknuti samostalnu pregradnju mišića. Poticala se aktivnost mišića blagom elektrostimulacijom kako bi se mišić počeo što prije oporavljati te da bi se mogao opteretiti s vježbama jačanja te se u tom smjeru nastavilo u drugom ciklusu.
Drugi terapijski ciklus sadržavao je aktivnu fizikalnu terapiju. Obuhvaćala je TECAR terapiju, intenziivniju elektrostimulaciju mišića kvadricepsa uz specifične ciljane vježbe kojima su se intenzivno jačale sve skupine mišića natkoljenice. Vježbe su se provodile strogo individualno uz fizioterapeuta.
Kontrolni UZV pregled proveden je u našoj ordinaciji nakon 2 tjedna od drugog terapijskog ciklusa. Stanje je pokazalo više od 80% oporavka navedenog mišića. Subjektivno stanje je sada bilo uredno, odnosno nije se više osjećala bol pri hodanju niz stube kao niti pri trčanju. Pri intenzivnijm provokacijskim testovima te vježbama koje su zahtjevale veću snagu nije bilo boli te je vježbe mogao provoditi u potpunosti. Za povratak u nogometne treninge dala se uputa za specifične vježbe kako ne bi došlo do naglog opterećenja te nastanka ponovne traume.
Kontrolnom ultrazvučnom procjenom utvđen je bolji i vidljiviji tijek mišića na razini srednje trećine gdje je ranije postojala bol i veći volumen mišića što znači da se smanjila ranije prisutna velika oteklina. Tkivo (vidljivo na slici nakon terapije) pokazuje karakteristike pregradnje što znači da je potrebno polagano ulaziti u trening kako bi se naviklo na opterećenja.
Naš se pacijent pridržavao danih uputa za samostalno jačanje mišića obje natkoljenice te se u potpunosti oporavio nakon 3 tjedna od završetka terapije.
Bitno je znati da i mala oštećenja mišića mogu prerasti u veće traume te je potrebno reagirati i započeti liječenje već pri prvim nelagodama!
Visokoeducirani fizioterapeuti u Poliklinici Preventis na vrijeme primjećuju i po potrebi saniraju takva stanja. Ako do bolnosti i većeg oštećenja ipak dođe, putem kontinuiranog praćenja kroz terapiju i UZV kontrolu kao i aktivni pristup pacijenta oštećenja mišića uspješno rehabilitiramo!