Pacijent I.Ć. (35) došao je u našu ustanovu radi boli u desnom ramenu.
Iz detaljno uzete anamneze saznaje se da bol traje unazad 2 mjeseca te da istu osjeća pri pokretima s rukom iznad glave te pri pokretima povlačenja predmeta u vidu oštrije boli sa širenjem na stražnju i vanjsku stranu nadlaktice. Aktivnosti pri kojima navodi bol koja ometa rad su vježbe s opterećenjima (primjerice, bench press vježbe) i guranja tereta tijekom svakodnevnog rada.
Pri provođenju kliničkih testova za tetive rotatorne manžete pacijent je bio izraženo pozitivan na sve testove kojim se provocira bol glavnih tetiva u ramenu.
Evaluacijskim UZV pregledom dubinskihtetiva stabilizatora ramena utvrđeno je stanje tetive koje odgovara većem puknuću (rupturi) tetive mišića supraspinatusa s upalom preostalog dijela tetive.
Na razini koštanih struktura može se očitati znakova oštećenja na većoj koštanoj površini ramenog zgloba.
Za navedeno je stanje preporučeno provođenje fizikalne terapije u trajanju od 10 dana. Kombinirana je pasivna i aktivna fizikalna terapija.
Pasivna fizikalna terapija sastojala se od procedura kojima se potiče veća lokalna cirkulacija u kombinaciji s protuupalnim lijekovima koje koristi (nesteroidni antireumatici).
Aktivna fizikalna terapija sastojala se od ciljanih vježbi kojima se izolirano jačaju tetive rotatorne manžete pri čemu se posebna pažnja davala oštećenim i popucalim tetivama.
1. tjedan terapije: uz protuupalne metode fizikalne terapije kojima je cilj bio smanjiti bol i upalni tijek području oko ramena, individualno uz fizioterapeuta provodila se kombinacija vježbi pri kojima nema pokreta kako bi se tetive ramena pripremile za izvođenje dinamičnijih vježbi.
2. tjedan terapije protuupalne su metode ukinute dok su vježbe poprimile dinamičniju varijantu uz kontinuirani nadzor i vođenje fizioterapeuta, a fizikalne procedura su obuhvaćale one kojim se tkivo intenzivno obnavlja.
Fizikalna terapija u Poliklinici Preventis provođena je u razdoblju od ukupno 2 tjedna nakon čega je pacijent upućen na samostalno provođenje vježbi od kuće po zadanom programu te individualno izrađenom rehabilitacijskom protokolu.
Kontrolni UZV pregled proveden je nakon 4 tjedna nakon kraja ciklusa terapije u našoj ordinaciji pri čemu je utvrđena 80-90%-tna sanacija područja rupture (puknuća) navedene tetive. Pacijent subjektivno više nije osjećao bol, osim pri izrazito jakim i naglim opterećenjima, što nam ukazuje da se tetivno tkivo gotovo u potpunosti obnovilo ali je zahtijevalo daljnje provođenje modificiranih vježbi jačanja istih skupina mišića.
Mnoga radna opterećenja pri kojima se koriste ponavljajući pokreti, makar bili i naizgled beznačajni (rad za računalom, vožnja auta, nošenje malog tereta), mogu napraviti oštećenja na tetivi. Takva oštećenja mogu nakon više vremena prerasti u veće oštećenje, prouzročiti upalni proces i gubitak pune funkcije ramena!
Iz tih razloga zdravstveni stručnjaci u Poliklinici Preventis na vrijeme primjećuju i saniraju oštećenja tetiva ramena. Ako do bolnosti i većeg oštećenja ipak dođe, putem kontinuiranog praćenja kroz fizikalnu terapiju i UZV kontrolu oštećenja tetive uspješno rehabilitiramo!